7 prostych porad dla skutecznego prowadzenia bloga!
Facebook Edge Rank algorytm facebooka
Facebook Edge Rank. Algorytm, który odpowiada za zasięgi na Facebook.
1 maja 2018
triki psychologiczne w reklamie na facebook
9 psychologicznych trików reklamowych na Facebooku
16 maja 2018

7 prostych porad dla skutecznego prowadzenia bloga

Konwersja. Konwersja. Konwersja, czyli działanie na którym nam zależy, aby nasz czytelnik wykonał – czasem jest to zapisanie się do bazy mailowej, a czasem polubienie naszego artykułu czy Fanpage. Co jest kluczem do wysokiego współczynnika konwersji? Według mnie, bez wątpienia kluczem do świetnych wskaźników na blogu jest dobra treść. Tylko, co to w ogóle znaczy? O tym dzisiaj.

Jeśli się nie znamy, to ja nazywam się Łukasz Bartos i od 2 lat pracuję z Dawidem zajmując się profesjonalnym copywritingiem w Social Media – tworzę treści, planuję strategie i działania w Social Mediach.

W tym artykule pokażę Ci…

7 kroków, które wystrzelą Cię w kierunku dobrych wyników konwersji.

A także lepszej czytelności bloga i po prostu tworzenia bardziej wartościowych treści, do których ludzie z chęcią chcą wracać.

Oto zagadnienia, które poruszę w artykule:

Jeśli szukałeś już porad w Google, to wiesz, że wręcz ocieka on w artykuły pod tytułem: „treści, które konwertują i sprzedają”, „jak prowadzić bloga” i wiele podobnych.

Musisz jednak wiedzieć, że te artykuły mogą być zupełnie bezużyteczne, jeśli nie uwzględnisz tego, o czym dziś napiszę.


 

1. O treści, formie i jeszcze kilku piekielnie ważnych rzeczach.

Czy tylko treść odgrywa rolę w zwiększeniu liczby odwiedzin na Twoim blogu i zaangażowania czytelników pod treściami, które tworzysz? Jasne, że nie. Ważny jest jeszcze szereg wielu innych czynników. Jakich?

To zależy, kogo o to zapytasz. Jeśli zapytasz architekta strony www, to może powiedzieć, że ważny jest układ strony, jej stylistyka i wygląd jej elementów. Właściciel biznesu może powiedzieć, że ważne jest umiejscowienie przycisków, wartości przekazywane w treściach i strategiczne elementy. Copywriter może powiedzieć, że ważne jest to, czy treści są ciekawe, przekonujące i użyteczne dla odbiorcy. Kto ma rację?

Myślę, że nikt. Kluczem do sukcesu jest to, aby nie ograniczać się tylko do swojej perspektywy i potrafić połączyć wiele ważnych elementów – każdy z nich jest jak cegiełka, która odpowiada za pewien % efektu końcowego.

Jednak moim zdaniem najważniejsza jest DOBRA TREŚĆ.

Na pewno widziałeś już wiele blogów, które nie miają rewelacyjnego designu czy strategicznie rozłożonych przycisków, ale te blogi są czytane. Dlaczego?

jak prowadzić bloga

Dlatego, że bronią się dobrą treścią. Nie usłyszałem jednak nigdy stwierdzenia: „no czytam bloga XY, co prawda jego treść jest gówniania, ale wygląda za to rewelacyjnie”. Zgaduję, że Ty też nie słyszałeś takiego wyznania. No więc właśnie.

Jeśli pozwolisz, to pokażę Ci, na co najpierw warto kłaść nacisk, przy prowadzeniu bloga, zanim wdamy się w jakąś wyższą filozofię i zaawansowane copywriterskie techniki. Najpierw fundamenty.

WAŻNE: Pamiętaj, że nie zrobisz wszystkiego na raz. Ilość wskazówek i elementów, na które warto zwrócić uwagę, mogą być na początku przytłaczające, dlatego polecam Ci stawiać kroki po kolei i skupiać się na tym, aby każdy elment, na którym się skupiasz, był bardzo dokładnie dopracowany.


Najpierw dowiedz się, do kogo piszesz

Niech Twoim priorytetem na następne tygodnie, a nawet miesiące stanie się szlif Twojego warsztatu copywriterskiego. Od czego warto zacząć?

Pierwszym krokiem w całym procesie nauki copywritingu jest dowiedzieć się, kim są osoby, do których piszesz. Dopiero kiedy ich poznasz, będziesz wiedział, jakim językiem do nich pisać. Będziesz wiedział, jakich argumentów używać. Dowiesz się, kim są, jakie mają wątpliwości i co stanowi dla nich największe wyzwania.

Oto niektóre miejsca, w których możesz poznać swoich odbiorców:

 • Statystyki grup odbiorców – dane na temat 2 mld użytkowników Facebooka.
 • Tematyczne fora internetowe – miejsca, w których ludzie swoimi słowami opisują swoje problemy i ważne dla nich cele.

Nie wiesz, o czym pisać? Nie wiesz, co będzie przekonujące? Na Twoim miejscu wszedłbym na fora, w których są Twoi potencjalni klienci. Zobaczyłbym, co Ci ludzie piszą i wszystko starannie wynotował.

Ani Ja, ani Ty nie jesteśmy w stanie zrozumieć wszystkich ludzi na świecie – poznać ich doświadczeń, problemów, czy marzeń.

Ale kto powiedział, że musimy wymyślać z głowy? Nie musimy! Możesz zobaczyć, co Ci ludzie sami piszą, a potem napisać poradę / odpowiedź na pytanie, na które wiele miesięcy szukali odpowiedzi.

Wskazówka: Przed przeszukiwaniem for internetowych zrób listę hipotetycznych problemów, jakie MOGĄ MIEĆ Twoi potencjalni klienci / sytuacji, których doświadczają. Następnie wpisz to, co wynotowałeś w wyszukiwarce dopisując “forum”. Na przykład: “brak chęci do nauki forum”.


Robiąc analizę for internetowych zwróć uwagę na:

 • język, jakim się posługują odbiorcy (np. używane potoczne wyrażenia),
 • sposób, w jaki nazywają swoje problemy,
 • to, jak opisują emocje związane z ich sytuacją,
 • to, jakie są ich pragnienia/potrzeby,
 • czego już próbowali, aby rozwiązać problem, ale nie zadziałało.

Nie wiesz od czego zacząć? Kilka miesięcy temu Dawid napisał artykuł o 10 zasadach copywritingu. To może być dla Ciebie dobry start: 10 żelaznych zasad pisania dobrych treści.


 

2. Przemyśl, czy naprawdę warto o tym pisać?

Zanim się zachwycisz swoim nowym pomysłem i przystąpisz do tworzenia swojego małego dzieła literackiego, zastanów się, czy na miejscu swojego odbiorcy chciałbyś o tym czytać? Szczerze.

Błędem, jaki popełnia wiele osób jest w moim odczuciu to, że próbują pisać o wszystkim. Często tylko o tym, co jest ważne z ich puntku widzenia.

PRZYKŁAD: Przedsiębiorca może myśleć, że dla klienta znaczenie ma przedługa historia firmy niczym z Wikipedii, gdzie w rzeczywistości ta historia nie ma większego znaczenia dla odbiorcy (przynajmniej w tej informacyjnej formie). To częste zjawisko. Jeśli robimy coś przez 15-20 lat to po pewnym czasie zamykamy się w takim umysłowym pudełku. Wydaje się nam, że to, co my uważamy za ważne, powinno być ważne dla klientów.

Z doświadczenia wiem, że najlepsze artykuły to te kierowane do konkretnego odbiorcy, w których piszemy o tym, co dotyczy jego sytuacji. Po drugie – najlepszą czytalność mają te blogi, które skupione są wokół jednej tematyki. Dlaczego tak jest?

Dlatego, że jak coś jest do wszystkiego, to jest… no właśnie… to jest do niczego.

jak prowadzić bloga

Pisząc o wszystkim skazujesz się na porażkę. To tak jakby Porshe zajmowało się sprzedażą aut i podwójnej lasagne na wynos. To nie ma sensu. Tak samo jak prowadzenie bloga o wszystkim nie ma sensu. Dlatego wybierz tematykę wokół, której chcesz pisać i skup się na niej.

Pamiętaj, że człowiek, który wchodzi na Twój blog, prawdopodobnie nic o Tobie nie wie. Skupiając się na konkretnej dziedzinie, np. motoryzacji, finansach, pływaniu, czy poradach zdrowotnych łatwiej mu zrozumieć, kim jesteś i w jaki sposób możesz pomóc mu rozwiązać jego problem / zrealizować cel.

Gdy już wybierzesz swoją tematykę, to zaczniesz przyciągać ludzi, dla których jest ona ważna/potrzebna.

Na samym początku warto wybrać 4-5 największych problemów grupy docelowej, a następnie napisać artykuły, w których rozwiążesz te problemy przy okazji oferując swoją pomoc (np. na końcu artykułu pisząc, w jaki sposób i w jakich sytuacjach pomagasz).


 

3. Treści o najwyższej możliwej jakości

Treści, które piszę ja i instrukcję obsługi żelazka może łączyć jedna rzecz – oba teksty mogą być najwyższej jakości. Tylko jeden będzie dowcipny, obrazowy i uczył rzeczy, których czytelnik jest ciekaw i chce je wiedzieć, a drugi… no nie będzie porywającą lekturą.

Gdy mam na myśli pisanie treści o wysokiej jakości, to mówię o tym, że będzie ona nie tylko oparta o fachową i rzetelną wiedzę z Twojej branży, ale także, że będzie o niebo ciekawsza, niż instrukcje tego przypalającego koszule i nigdy nie współpracującego ustrojstwa, czyli żelazka.

Osobiście nie lubię żelazka, ale lubię dzielić się tym, co wiem. Jeśli chcesz, to na warsztacie z Facebooka „Jak zaistnieć i zarabiać na Facebooku”, pokażę Ci schematy, z których korzystam, kiedy piszę agażujące treści.

Jak pisać ciekawie? Ja na przykład przeważnie staram się pisać tak, jakbym pisał do przyjaciela (z wyłączeniem niektórych branż, w których mogłoby to być źle odebrane). Czasem, gdy napiszę coś skomplikowanego, zastanawiam się, jakbym to powiedział swojemu przyjacielowi.

Robię to, ponieważ chcę być jak najbardziej autentyczny. Chcesz zobaczyć, jakie zasady stosuję pisząc teksty? Zerknij na artykuł Dawida (psst…, nie wiem czy wiesz, ale to on mnie nauczył copywritingu. Gdy zaczynałem ogarniać, jak pisać, żeby pisać fajnie, to właśnie te zasady, jako pierwsze wpoił mi Dawid) Przeczytaj artykuł 10 żelaznych zasad dobrego copywritingu.

jak prowadzić bloga

W dzisiejszych czasach copywriting to taka super moc, która pozwala Ci się wyróżnić spośród niezliczonej ilości treści, która każdego dnia powstaje w Internecie.

Jak się wyróżnić? Co zrobić, aby ludzie czytali nasze teksty z przyjemnością?

 • stosuj obrazowe metafory (np. „To, o czym piszę jest jak…”),
 • pokazuj ludziom zastosowanie tego, o czym piszesz w różnych życiowych kontekstach (To, o czym piszę jest ważne, jeśli…),
 • pokazuj korzyści skorzystania z Twoich rad (Oto kilka powodów, dlaczego warto z tego skorzystać…),
 • pisz językiem łatwym do „strawienia” (zadaj sobie pytanie: „czy da się to napisać prościej”).

Wskazówka: Twoje artykuły powinny dawać wiedzę merytoryczną; budować świadomość dlaczego to, o czym piszesz jest ważne; pokazywać rozwiązania; pozycjonować Cię jako eksperta; budować relację z czytelnikami oraz rozbijać wątpliwości, jakie mają Twoi klienci.


 

4. Call to action musi być jasne, proste i przyjemne.

Czego oczekujesz od swojego czytelnika? Chcesz, żeby zapisał się do newslettera, kupił produkt, a może zostawił komentarz? Czyli zależy Ci na konwersji…

Konwersja, to nic innego jak zachowanie, na którym Ci zależy, żeby człowiek go dokonał. To może być zapis na „newsletter”, zakup w sklepie internetowym czy pobranie darmowych materiałów z Twojej strony.

Musisz sam zastanowić się, jak możesz wpłynąć na poprawę konwersji w kontekście tego, na jakim zachowaniu Ci zależy i kim jest Twój odbiorca.

Jeśli chcesz powiększyć bazę mailingową, to dobrze sprawdza się zaoferowanie czegoś w zamian. Na przykład? Na koniec tego artykułu umieściłbym taką informację: „Jeśli chcesz poznać 45 sposobów na zwiększenie popularności Twojego bloga, pobierz darmowy poradnik! Wpisz adres e-mail, a Ja go prześlę na Twoją skrzynkę”

Jeśli podrzucasz mu wartościowe i fajnie napisane artykuły raz na jakiś czas, to na pewno chętnie poda swój e-mail, by być informowanym o kolejnych nowościach. Nie zrobi tego jednak, jeśli Twoje CTA (Call to action) nie będzie widoczne i proste.

Przykład: Załóżmy, że zależy Ci na tym, aby zwiększyć liczbę osób, zapisujących się na listę mailingową.

Umieść w widocznym miejscu przycisk do subskrypcji newslettera bloga. Najlepiej logicznie dopasować CTA do treści (np. opisujesz problem i oferujesz jego rozwiązanie).

Obszar przycisku (call to action) powinien wyróżniać się na tle całej strony i treści, na przykład, za pomocą koloru, granic, itp.

Należy pamiętać, żeby w jednym artykule najlepiej użyć jednego Call to action. Nie chcemy, aby użytkownik zgubił się pomiędzy apelami: „Subskrybuj!”, „Kup!”, „Pobierz”, nie wiedząc, co ma wybrać, prawda?

Samo CTA można, a nawet trzeba używać kilka razy na tej samej stronie, zwłaszcza, jeśli post jest długi, nich jednak będzie to to samo wezwanie do działania.


 

5. Nie bądź w gorącej wodzie kąpany. Artykuł musi sobie poleżeć.

Piszę o tym, ponieważ sam popełniłem ten błąd, kilkukrotnie. Gdy skończę pisać artykuł czuję dumę, mam poczucie, że moim obowiązkiem wobec ludzkości jest go jak najszybciej opublikować!!

No cóż, jak pokazuje doświadczenie nasze oczy po którymś razie czytania tej samej treści ignorują literówki i błędy stylistyczne. W naszej głowie to brzmiało dobrze, teraz nam to brzmi dobrze, ale to wcale nie znaczy, że czytelnikowi tak zabrzmi.

Rada perfekcjonisty: zostaw swój wpis w samotności na jakiś czas. Nawet, jeśli wydaje Ci się, że Twój wpis jest napisany świetnie i zwróciłeś uwagę na wszystko. Zapewniam Cię, że nie zwróciłeś.

Przeczytaj go jutro albo pojutrze. Być może, gdy wrócisz do tematu “ze świeżą głową”, stwierdzisz, że któryś tam fragment wcale nie jest taki potrzebny, inny wymaga doprecyzowania, a tak w ogóle to trochę to chaotycznie napisane.

Zawsze znajdzie się coś, co można udoskonalić. Dopiero po takim odleżeniu i wprowadzeniu zmian w artykule, śmiało możesz puszczać swoje arcydzieło w świat.

Być może myślisz, że to niepotrzebne, że liczy się sedno i tak dalej, ale pamiętaj, że wśród Twoich czytelników może znaleźć się kilku zagorzałych “gramatycznych nazistów”. Byłych nauczycieli, miłośników poprawności stylistycznej albo tych, którzy po prostu czytają teksty nie po to, żeby się czegoś dowiedzieć, a znaleźć jak najwięcej błędów.

Wciąż chcesz nacisnąć przycisk “Publikuj”? Jeśli goni Cię czas, to przed publikacją, daj ten artykuł komuś ze znajomych do przeczytania i poproś o bycie krytycznym.


 

6. Godzina publikacji też jest ważna.

Dlaczego? A no bo ta nieszczęsna konwersja jest ściśle powiązana z ruchem na Twojej stronie. Warto mieć pewność, że w godzinę publikacji Twoi czytelnicy mają czas, chęci i siłę na czytanie Twoich wpisów.

Im większy ruch pojawi się na stronie chwilę po opublikowaniu wpisu, tym lepiej dla Ciebie, konwersji, pozycjonowania w Google i w ogóle dla świata.

Dlatego dobrze jest znać swoich odbiorców, wiedzieć w jakich godzinach spędzają czas w Internecie i tak dalej. Skąd?

Tego się dowiesz z artykułu o grupach odbiorców i dzięki Google Analytics (to narzędzie pokaże Ci, kiedy i w jakim czasie Twoją stronę odwiedza najwięcej ludzi). Będzie to wskazówką, kiedy dokładnie dodać wpis na stronie internetowej).

Jeśli masz Fanpage, to na początku możesz opierać się o dane statystyk Facebooka, bowiem jest spore prawdopodobieństwo, że Twoi czytelnicy na fb i blogu to te same lub podobne do siebie osoby.

Co zrobić, gdy opublikowałeś artykuł na blogu? Ostatnią sprawą jest to, aby poinformować o tym ludzi.

Więc, jeśli masz Instagrama, Facebooka (i grupę na Facebooku), LinkedIna, Snapchata… obojętnie – daj znać swoim znajomym, fanom, współpracownikom, obserwatorom o tym, co się pojawiło na Twoim blogu – zamieść w tym wpisie krótką notatkę o czym jest i dlaczego warto go przeczytać.

Oto przykład takiej zajawki:

  

 

7. Wybór czcionki i jej formatowanie.

Wielu blogerów nie poświęca należytej uwagi czcionkom. A szkoda! Oczywiście, stylowa czcionka nie uratuje złej treści, ale zła czcionka może zniszczyć dobrą.


Na co zwrócić uwagę wybierając czcionkę?

 • Nie wybieraj ekstrawaganckiej czcionki, zachowaj prostotę. Czcionka musi być prosta, czytelna, aby nie męczyła wzroku czytelnika.
 • Zwracaj uwagę na kolor. Większość stron internetowych używa czarnej lub ciemno-szarej czcionki. Jest to optymalny wariant. Eksperyment z czerwonym nie jest Ci do niczego potrzebny.
 • Nie zapomnij o rozmiarze czcionki. Zbyt duża, może wyglądać dziecinnie lub prymitywnie, a zbyt mała będzie trudna do odczytania.
 • Nie używaj wielu różnych rodzajów czcionek. Stwórz własny styl, aby Twój czytelnik przyzwyczaił się do niego. Używanie wielu różnych czcionek nie wygląda dobrze, ze względu na stylistykę. Poza tym to rozprasza. Postaw na jedną główną i max dwie podobne – jako pojedyncze elementy.

Prowadzenie bloga nie musi być trudne

Oto podsumowanie działań, które możesz wdrożyć już dziś.

1. Przeczytaj artykuł 10 żelaznych zasad dobrego pisania treści.
2. Przeszukaj fora internetowa i przeanalizuj statystyki grup odbiorców na Facebooku.
3. Określ tematykę wokół, której będziesz tworzył treści.
4. Pisz tak, jakbyś pisał do przyjaciela, bądź naturalny.
5. Używaj prostych słów opisując to, o czym piszesz.
6. W artykułach rozjaśniaj wątpliwości swoich klientów.
7. W swoich artykułach stosuj CTA (np. zapis na listę mailingową).
8. Po napisaniu artykułu, wróć do niego następnego dnia.
9. Daj swój artykuł do przeczytania drugiej osobie.

Jeśli jest coś, czego nie rozumiesz, napisz w komentarzu.

Co jeszcze? Bądź spójny. Niech czcionki, grafiki, treści, styl pisania, tematyka będą i spójne, i charakterystyczne dla Ciebie. Jeśli masz swój własny styl, nie rezygnuj z niego. To, o czym piszę to sugestie. Jedno jest pewne…

Dopóki nie przetestujesz tych elementów, to nie zrozumiesz, na co czytelnik reaguje najlepiej.

Jest jeszcze jedno przed czym chcę Cię ostrzec. Możesz mieć pokusę, aby inspirować się tym, co robi Twoja konkurencja. Zrobisz co uważasz. Ja Ci to odradzam. Pomyśl tylko, co by się stało, gdyby ludzie zauważyli, że próbujesz kopiować kogoś innego…

Pamiętaj też, że to, co działa u innych, może nie działać u Ciebie. Najlepsze jest to, że często nie działa też u osób, od których się kopiuje. Najgorsza jest bezmyślność w działaniu.

Musisz sam sprawdzić, na co Twoi czytelnicy zareagują najlepiej.

Aby to zrobić, poznaj odbiorcę tak dobrze, jak to tylko możliwe. Od tego, co chce czytać, po informacje o tym, w jakich godzinach i warunkach czyta. Postaw na jakość – tekstów, informacji. To się obroni zawsze. (Chcesz wiedzieć więcej? Tu znajdziesz dodatkowe porady).

Do dzieła! Życzę Ci samych sukcesów.
Łukasz!

PS. Prowadzisz bloga? Wstaw w komentarzu link! Chętnie go poczytam 😀 Masz pytania? Zadaj! Chętnie na nie odpowiem.

Powodzenia w podróży z blogowaniem! Trzymam za Ciebie kciuki.

Komentarze

Łukasz Bartos
Łukasz Bartos
Cześć. Nazywam się Łukasz Bartos i od ponad 2 lat zajmuję się copywritingiem. Piszę historie, które chwytają za serca. Pisze teksty, które zmuszają do myślenia. Piszę treści, które lubią wyszukiwarki. Piszę maile, które sprzedają. Piszę przez większość swojego dnia. Mój tydzień w pigułce: 15 napisanych postów na Fanpage, 25 stworzonych grafik, 3 napisane artykuły na bloga, 2 przeprowadzone szkolenia w miesiącu, 1 strona www, którą wypełniam copywriterskimi tekstami. Chcesz bym nauczył Cię, jak pisać tak, by inni chcieli czytać?