Oznaczanie produktów na Facebooku - tworzenie sekcji sklep
5 narzędzi przydatnych w social media
5 przydatnych narzędzi Social Media, z których warto korzystać
19 czerwca 2018
moja reklama na fb nie działa
Moja reklama na Facebooku nie działa – 15 możliwych przyczyn
4 lipca 2018

Oznaczanie produktów na Facebooku – jak założyć sklep na Facebook? Poradnik

sklep na facebook

Czy wiesz, że Polska to 10-ty według Facebook IQ najbardziej konwertujący kraj na świecie? Oznacza to, że nasza społeczność bardzo chętnie kupuje przez Facebook. Tak, że jeśli masz własne produkty lub usługi, ale nie posiadasz jeszcze sekcji sklep na Fanpage, to ten artykuł jest dla Ciebie – najwyższy czas to zrobić! (istotna informacja: nie musisz mieć strony WWW, żeby sprzedawać przez sklep na Fanpage).


Jak założyć sklep na Facebooku i oznaczać produkty?

Zaraz wszystko Ci wyjaśnię.

Spis treści artykułu:


Kiedy warto zrobić sekcję sklep i jakie niesie ona za sobą korzyści?

Tę sekcję tak naprawdę powinen mieć każdy, kto ma produkty lub sprzedaje usługi za które ma stałą cenę (np. konsultacje telefoniczne). Dzięki niej wyróżnisz swoje produkty bezpośrednio na Fanpage wraz opisem, ceną, rozmiarem, kolorem i innymi dodatkowymi parametrami.

Możliwe jest też oznaczanie produktów na Facebooku, w postach – po ich wcześniejszym dodaniu do sekcji sklep. Takie działanie sprawi, że wybrany produkt lub wybrane produkty pojawią się pod postem, w taki sposób:


podpinanie produktów do postów na fb


Każda osoba, która zobaczy Twój wpis, będzie mogła natychmiast zapytać o produkt poprzez wiadomość na Messenger lub przejść bezpośrednio na Twoją stronę WWW – do konkretnego produktu. Wszystko zależy od tego jak skonfigurujesz sklep.

Trzecią fajną rzeczą, jaką daje posiadanie sekcji “Sklep” na swoim Fanpage, jest możliwość subskrypcji, zobacz:


sklep na facebooku_subskrybcja


Oznacza to, że za każdym razem, gdy dodasz nowy produkt, subskrybenci zostaną o tym powiadomieni. Warto do takiego działania zachęcić swoich fanów. Oni zawsze kupują jako pierwsi.


Jak zebrać na swoim Fanpage prawdziwych fanów, którzy będą zainteresowani i gotowi kupować od Ciebie, gdy tylko przedstawisz im produkt lub usługę? To dość obszerny temat, na który poświęcamy całe 10-godzinne szkolenie “Jak zaistnieć i zarabiać na Facebook”.


Jak założyć sklep – instrukcja krok po kroku

Aby włączyć sekcję sklep na Fanpage, należy wejść w jego ustawienia:


sekcja sklep_Ustawienia


Następnie należy wejść w zakładkę „Edytuj stronę” która znajduje się po lewej stronie:


sekcja sklep_Edytuj stronę


Gdy załaduje Ci się strona, to przewiń ją trochę w dół – aż do takiego momentu, jak na obrazku poniżej. Następnie kliknij przycisk: „Dodaj kartę”:

sekcja sklep_dodaj kartę


W tym momencie powinno wyskoczyć Ci okno takie jak na obrazku poniżej. Kliknij równoległy przycisk do napisu „Sklep”„Dodaj kartę”:

sekcja sklep_facebook


W ten sposób właśnie została dodana sekcja sklep do swojego Fanpage.

sklep na facebooku


To, co możesz jeszcze zrobić, to ustalić, w którym miejscu powinna znajdować się ta sekcja.

Wystarczy, że najedziesz myszką na nazwę „Sklep”, a pojawi się wtedy specjalny znak do przenoszenia tzw. drag icon – naciśnij go i przytrzymaj, a następnie przesuń sekcję w interesujące Cię miejsce.

W tym momencie wróć do strony głównej Fanpage i po lewej stronie odnajdź zakładkę „Sklep”, a następnie w nią kliknij.

Po kliknięciu na napis „Sklep” wyskoczy Tobie takie okienko:


skonfiguruj swoją sekcję sklep na facebooku


Zachęcam do przeczytania „Regulamin handlowy”, ponieważ wymagana jest jego akceptacja. Gdy go zaakceptujesz, kliknij niebieski przycisk „Kontynuuj”.

W kolejnym etapie Facebook poprosi Cię o wybór metody płatności. Są dwie opcje:


metody płatności na facebooku


Jeśli nie masz strony www lub masz stronę, ale nie masz na niej produktów, to wybierz „Wiadomość w sprawie kupna”.

W przypadku, gdy masz sklep na stronie internetowej, wybierz „Transakcja zakupu w innej witrynie”.


Sklep na Facebooku to przyszłość, lada moment może pojawić się przycisk „Zapłać przez Facebook”. Warto mieć tu sklep.


konfiguracja sklepu_facebook


Kolejny krok, to wybór waluty, jaka będzie w sklepie.

Po wybraniu waluty, kliknij niebieski przycisk „Zapisz” – w tym momencie sklep już został skonfigurowany i Facebook powita w ten sposób:

sekcja sklep na facebooku


Teraz możesz dodać swój pierwszy produkt, wystarczy, że klikniesz niebieski przycisk „Dodaj produkt”. Jeśli to zrobisz wyskoczy Tobie takie okienko:

dodaj produkt na facebooku (sekcja sklep)


Po uzupełnieniu wszystkich potrzebnych informacji, klikasz niebieski przycisk „Zapisz” i Twój produkt zostaje dodany do sklepu.

Gdy już dodasz swoje produkty, Twoja sekcja będzie wyglądała podobnie, jak poniżej:


oznaczanie produktów na facebooku


Oznaczanie produktów na Facebooku – jak to robić?

Kiedy dodałeś już swoje produkty do sklepu, możesz oznaczać je we wpisach na swoim Fanpage. Aby to zrobić wystarczy, że klikniesz w tę ikonkę przy tworzeniu postu:jak oznaczyć produkt w poście

Następnie wybierz produkt/y, które chcesz, aby były wyświetlane pod Twoim postem z listy produktów, które masz już w sklepie lub dodaj nowy produkt, zobacz:

lista produktów w sekcji sklep - oznaczanie produktów

Jak widzisz, aby przejść konfigurację takiej sekcji jak sklep, należy wykonać od kilku do kilkunastu kroków. Czy wiesz, że na swoim Fanpage możesz znaleźć od kilkunastu do kilkudziesięciu konfiguracji swojej strony, o których prawdopodobnie nie wiesz?

Każdy z nas wie, jak korzystać z Facebook. Jednak Facebook od strony biznesowej nie jest już tak oczywisty. Każda opcja ma ogromny wpływ na nasze efekty – właściwe ustawienia mogą zarówno wspierać działania na Fanpage, a nieodpowiednie – je skutecznie hamować.

Jeżeli interesuje Cię poznanie tych nieoczywistych rzeczy, od których zależy powodzenie i opłacalność Twojego Fanpage, to serdecznie zapraszam Cię na 10-godzinne szkolenie “Jak zaistnieć i zarabiać na Facebook”.

Na takim szkoleniu wspólnie przechodzimy pełną konfigurację Fanpage – od stworzenia stron od podstaw, do kategoryzowania wyglądu Twojego Fanpage aby ludzie nie uciekali do konkurencji i definiowaniu odbiorców, do których mają trafiać Twoje treści.


Zobacz tutorial wideo:

Chcesz mieć sekcję sklep na swoim Fanpage, ale wolisz tutoriale wideo? Nie ma sprawy. Nagrałem dla Ciebie krótki filmik instruktażowy. Mam nadzieję, że będzie dla Ciebie przydatny.

 

Powodzenia!

 

Komentarze

Pavlo Antonenko
Pavlo Antonenko
Dyrektor ds. marketingu w SocialElite.pl"Zajmuję się kampaniami reklamowymi w Social Media. Na co dzień testuję i wdrażam nowe technik marketingowe. Nie boję się wydawać żadnych kwot pieniędzy na reklamę, ponieważ wiem jak zrobić ją mądrze i efektywnie. Wspólnie z Dawidem prowadzimy szkolenia z marketingu, na których przeszkoliliśmy już tysiące osób w Polsce. Pomogę Tobie rozreklamować firmę na Facebook/Instagram/Messenger."